Collaborators



    Partners



  • Alexandra

    Lacroix

  • Marta

    Gentilucci

  • Graeme

    Thomson

  • Silvia

    Maglioni

  • Honor

    Gavin

  • Nell

    Beecham

  • Andrew

    Belfield

  • Cécile

    Altaber

  • Rodrigo

    Firmino

  • Ludovica

    Rogers

  • Pushpa

    Arabindoo

  • Claudio

    Sopranzetti

  • Sarah

    Bastide

  • Hillary

    Angelo

  • Adriana

    Cobo Corey

  • Tom

    Dobson

  • Tania

    Bruguera

  • Elisabetta

    Pietrostefani

  • Alice

    Honor Gavin

  • Make

    City

  • Ash

    Amin

  • John

    Bingham-Hall

  • Jane da

    Mosto

  • RCA Architecture

  • James

    Walters

  • Robin

    Blackburn

  • Emily

    Cruz

  • Gemma

    Bodinetz

  • Lisa

    Keller

  • Mindy

    Thompson Fullilove

  • Henry N.

    Cobb

  • Ida C.

    Benedetto

  • Lance Jay

    Brown

  • Gianpaolo

    Baiocchi

  • AIA New York

  • The Institute of Making

  • David Lan

    Lan

  • Zoe

    Loughlin

  • José

    Casanova

  • Angelika

    Neuwirth

  • Joseph

    Vogl

  • Sunand

    Prasad

  • Mona

    Sloane

  • Karin

    Zumtobel

  • Michelle

    Wright

  • Colin

    Tweedy

  • John

    Sloboda

  • Donald

    Sassoon

  • Tomas

    Saraceno

  • Philipp

    Rode

  • Christine

    Peters

  • Stefan

    Mumme

  • Sodja

    Zupanc Lotker

  • Kieran

    Long

  • Sunil

    Khilnani

  • Nicholas

    Kenyon

  • Helena

    Gaunt

  • Katherine

    Boo

  • Rut

    Blees Luxemburg

  • Brian

    Eno

  • Ian

    Bostridge

  • The Shed | National Theatre

  • Open School East

  • Independent Dance

  • Haus der Kulturen der Welt

  • Guildhall School of Music and Drama

  • Frankfurt LAB

  • Columbia University

  • Brooklyn Public Library

  • Barbican

  • American Institute of Architects New York

  • Configuring Light

  • Alfred Herrhausen Society

  • Weltkulturen Museum

  • Städelschule

  • Siobhan Davies Dance

  • Queens Library

  • New York Public Library

  • New York University

  • Mary Miss: City as living laboratory

  • LSE Cities

  • Nesta

  • James Anderson

  • Suketu

    Mehta

  • Diana

    Taylor

  • Nicholas

    Mirzoeff

  • Laura

    Raicovich

  • Jason

    Jones

  • Dorita

    Hannah

  • Beka

    Economopoulos

  • Anne

    Pasternak

  • Hal

    Hartley

  • Victoria

    Coeln

  • Ulrike

    Brandi

  • Guillaume

    Galloy

  • Hank

    Haeusler

  • Irmgard

    Frank

  • Nona

    Schulte-Römer

  • Max

    Wolf

  • Jan

    Seyberth

  • Birgit

    Schulz

  • Jochen

    Leinberger

  • Jennifer

    Homans

  • L. M.

    Bogad

  • Sarah

    Knuckey

  • Michael

    Contento

  • Liza

    Fior

  • David

    Chipperfield

  • Daniel

    Schwartz

  • Siobhan

    Davies

  • Thomas

    Meinecke

  • Axel

    Honneth

  • Cassette

    Playa

  • Peter

    Osborne

  • Keller

    Easterling

  • Nikolaus

    Hirsch

  • Mark von

    Schlegell

  • Patricia

    Falguières

  • Elizabeth

    Diller

  • Greg

    Lindsay

  • Susanne

    Seitinger

  • Sudhir

    Venkatesh

  • Shamus

    Khan

  • Ioanna

    Theocharopoulou

  • Jonah

    Bokaer

  • Mamadou

    Diouf

  • Michael

    Kimmelman

  • Alessandro

    Petti

  • Teddy

    Cruz

  • Sandi

    Hilal

  • Elke

    Krasny

  • Justin

    McGuirk

  • Maria

    Lind

  • Adam

    Greenfield

  • Don

    Slater

  • Mary

    Miss

  • Craig

    Calhoun

  • Alexander

    Kluge

  • Oliver

    Wainwright

  • Gry

    Worre Hallberg

  • Hana

    Loftus

  • Odile

    Soudant

  • Wilfried

    Wang

  • Francesca

    Gavin

  • Annette

    Gigon

  • Jochen

    Gerz

  • Johannes

    Odenthal

  • Karin

    Sander

  • Manos

    Tsangaris

  • Tobias

    Stürmer

  • Stephen

    Witherford

  • Sandra

    Jasper

  • Asif

    Khan

  • Edwin

    Heathcote

  • Ronan

    O’Hora

  • Preetha

    Narayanan

  • Eric

    Parry

  • Filipe

    Sousa

  • Peter

    Gregson

  • Paul

    Gillieron

  • Matthew

    Skjonsberg

  • Nick

    Ryan

  • Mark

    Prescott

  • Gwilym

    Gold

  • Adam

    Kaasa

  • Laura

    Marcus

  • Andrew

    Todd

  • Amanda

    Levete

  • Alex

    Dromgoole

  • Kiera

    Blakey

  • Hayden

    Thorpe

  • Iain Burnside

    Burnside

  • Stephen

    Duncombe

  • Randall

    Bourscheidt

  • Amaara

    Raheem

  • Steve

    Topkins

  • Rosie

    Freeman

  • Matthias

    Sperling

  • Eleanot

    Barrett

  • Amica

    Dall

  • Suzanne

    Hall

  • Ken

    Worpole

  • Bahbak

    Hashemi-Nezhad

  • Adam

    Murray

  • Haidee

    Bell

  • Frauke

    Behrendt

  • Kenneth

    Bailey

  • Dominick

    Bagnato

  • Daniel

    Arsham

  • Paul

    Arditti

  • Saskia

    Sassen

  • Ricky

    Burdett

  • Geoff

    Mulgan

  • Clémentine

    Deliss

  • Richard

    Sennett